Osvědčilo se nám

Půjčíte-li někomu něco, napište si to. Není to otázka nedůvěry. Paměť je prevít.

Více...

Nejlepší hry

  1. Kolotoč
         
  2. Pejskové do boudiček
         
  3. Pane za mnou, pane proti mně
         
  4. Filmové ateliéry
         
  5. nula minut
         

Kočka - Tábořím

Čas přípravy
30 minut
Čas realizace
1,5 hodiny
Místo
venku
Roční období
celý rok
Počet účastníků
10 - 15
Hodnocení
     
Autor
Pionýr
Stav
Publikována
Vytvořeno
17. 10. 2014
Upraveno
15. 2. 2018
Věková kategorie
Náročnost na materiál
Žádná
Výchovný program
Mláďátka a Zvířátka
Pracovní listy
Ano
Klíčové kompetence
Kompetence k učení
Kompetence sociální a personální
Kompetence občanská
Kompetence pracovní

Cíle

Rozvoj těchto kompetencí: k učení, sociální a personální, občanská, pracovní.

Seznámit se s pravidly pro pobyt v přírodě a bezpečnou přípravu a rozdělávání ohně v přírodě.

Motivace

Příroda je místem, kde se děti mohou trénovat v názorném poznávání. Samy vidí, jak rostou stromy, keře a jiné plodiny. Dále mohou pozorovat život zvířat a naučit se tak respektovat přírodní prostředí kolem sebe. Vedeme je tedy k tomu, aby přírodu ochraňovaly a naučily se v ní bezpečně pobývat.

Potřeby

Hromada větviček na oheň, soušky různých délek, stopky, papírové fáborky, sirky, březová kůra, papír, sekera, pilka.
K tomuto metodickému listu je pracovní list S6A.

Provedení

Po převyprávění úvodního příběhu můžeme začít s hrou Kličkovaná, která nám může pomoci „připravit“ palivo na oheň.

Kličkovaná
Hrajeme v lesním terénu. Mezi stromy vytyčíme klikatou dráhu. Děti rozdělíme do družstev. Soutěžit mohou:
• jednotlivci – přenášejí hromadu větviček
• dvojice – přenášejí společně kratší soušku
• celá družstva – přenášejí společně dlouhou soušku
Úkolem je co nejdříve proběhnout vytyčenou trasu. Vítězí družstvo, které má v součtu nejlepší čas.

Dobrý sluha, zlý pán
Ukázka práce se sekerou, pilkou. Vysvětlení bezpečného zacházení s těmito nástroji. Jejich přenášení a používání pouzdra.
Práce s pracovním listem:
Úkoly:
1. Označ zeleným puntíkem, kde můžeš připravit ohniště, a červeným křížkem, kde se oheň nesmí zapálit.(Řešení: oheň lze rozdělat na volném prostoru dále od lesa, u rybníka, na povoleném tábořišti. Do volného okénka mohou děti namalovat další místo, kde je možné rozdělat oheň.)
2. V rámečku škrtněte, co nehoří.

Shrnutí dnešního tématu:
Ohniště zakládáme: … (kde? — děti popíší), dbát na bezpečnost proti požáru — místo bez porostu, odstranit suché listí, trávu, jehličí, jiskry nesmí ohrožovat les, žár škodí lesním porostům, místo chráněné před větrem, voda v blízkosti.
Správné ohniště je: … (vykopané drny, založeno na holé zemi, obloženo kameny nebo syrovými poleny…).
Před odchodem z tábořiště oheň důkladně uhasíme a ohniště přikryjeme drny a pokropíme vodou, kameny vrátíme na původní místo, odpadky odneseme.
Pamatuj! – Nesmí po nás zůstat ani jiskřička popelu, ani žhavý oharek, který by vítr mohl rozfoukat a způsobit požár! Pozor na rašelinnou půdu – dlouho doutná a může vzplanout po našem odchodu!

Lesní domečky
Kdyby se nám někdy stalo, že v lese zabloudíme, ukážeme si, jak si postavit přístřešek k nouzovému přenocování. Na ukázku jeden instruktoři postaví. Všechny děti se v něm postupně vystřídají a zkusí v něm chvilku odpočívat. Děti rozdělíme na menší skupinky a ty zkusí samy vybudovat zmenšené modely různých přístřešků (např. pro naše zvířátka) – staví z nejrůznějšího lesního materiálu – větví, chvojí, svázaných travin, mechu, lopuchových listů, kapradin… kdo bude mít nejhezčí, nejnápaditější stavbu?
Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Poznání a Příroda.

Pozor na

Správné místo pro ohniště – je-li možné, využijeme starého ohniště, ne na malém prostoru, hasicí prostředky – voda, hlína, písek.
Nerozděláváme – v rezervaci, na místech, kde je to zakázáno, za sucha, za silného větru.
Bezpečnost:
Na vycházkách je větší riziko úrazu nebo zranění, než při schůzce v místnosti. Důležité je jednat promyšleně, vše zvážit předem, vyhýbat se nebezpečným situacím, terénům, činnostem a předcházet tak možným úrazům a nehodám. Konkrétně děti upozorňovat na možná nebezpečí, zopakovat si pravidla bezpečnosti. Opatrnost při zacházení s nástroji, při sportovních a terénních hrách.

Nabídková legenda

Jednoho dne se kočka Čiperka spolu se svými kamarády medvědem, mravencem, sovou a ptáčkem vydala tábořit. Šli lesem, až došli na místo, kde někdo rozdělal oheň a odešel od něj, aniž by ho uhasil. Zvířátka přišla právě včas. Už začala doutnat tráva okolo ohniště. Ještě chvíli a mohlo začít v lese hořet. Medvěd se zlobil: „To je ale nerozum, rozdělávat na takovém nevhodném místě oheň!“ Kočka a její kamarádi oheň uhasili a všechno kolem ohniště dali do pořádku. Sova řekla medvědovi, že ten, kdo tu oheň rozdělal, asi nevěděl o pravidlech, která pro rozdělávání ohňů platí. Zvířátka si o kus dál našla vhodné místo na táboření. Připravila správně ohniště a rozdělala oheň. Medvěd Medula zatím s mravencem Šikulou postavili pro ostatní přístřešek. Všichni si potom sedli okolo ohně a zpívali písničky. Měli radost z toho, jak se jim to táboření povedlo.

Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi

Některým dětem je potřeba názorně vyobrazit, jak si představujete zelený puntík a červený křížek – předejdete tak špatnému značení v pracovních listech. Dětem s SPU ponechte na vyplnění více času a správné řešení s nimi prodiskutujte, případně pochvalte.
Při kličkované pozor na hyperaktivní děti a na děti s motorickými obtížemi – předcházejte zraněním a tyto jedince bedlivě sledujte a jejich činnost korigujte.
Zásady pro správnou přípravu ohniště v závěru akce ještě jednou shrňte – jedincům s oslabenou sluchovou pamětí můžete zásady předat písemně zaznamenané v bodech.