Osvědčilo se nám

Do vybavení tábora se hodí pláštěnka „navíc“. Ne všichni vědí, že dlouhá pláštěnka ke kotníkům není nepromokavá bunda do pasu.

Více...


Netradiční vánoční stromeček

Čas přípravy
30 minut - 1 hodina
Čas realizace
1,5 - 2 hodiny
Místo
místnost, klubovna
Roční období
zima
Počet účastníků
5 - 20
Hodnocení
     
Autor
Pionýr
Stav
Publikována
Vytvořeno
17. 10. 2014
Upraveno
15. 2. 2018
Věková kategorie
9 let - 11 let
Náročnost na materiál
Žádná
Výchovný program
Putování se psem
Pracovní listy
Ne
Klíčové kompetence
Kompetence pracovní

Cíle

Rozvoj těchto kompetencí: pracovní.
Učí se pracovat s různými materiály, vyrábí z nich předměty, které následně využije v dalších činnostech. Učí se spolupráci s ostatními členy oddílu, podává co nejlepší výkon a tím přispívá k dobrému výsledku společné práce.

Motivace

Vánočně vyzdobený byt budeme mít určitě všichni, ale společně si můžeme vyzdobit i klubovnu. Vyrobíme si závěsné vánoční stromečky z papíru. Budou mít tu výhodu, že neopadají, a po Vánocích, až budeme uklízet výzdobu, nebudeme „zápasit“ s opadaným jehličím.

Potřeby

Kopírovací papír, tužka, karton, nůžky, červený, zelený a žlutý polokarton, pravítko, červená bavlnka, univerzální lepidlo, tyčka (50 cm dlouhá, průměr 8 mm, u malých stromečků můžeme použít špejli).
K tomuto metodickému listu je k dispozici jeden pracovní list.

Provedení

Netradiční vánoční stromeček Tento mobilní výrobek, zavěšený v místnosti nebo v okně, je krásnou vánoční ozdobou. Vystřihnout jednotlivé tvary není až tak moc obtížné, trochu více péče musíme věnovat jejich upevnění.
Pracovní list obsahuje šablony obrázků, ale děti si mohou nakreslit
i jiné tvary. Dbáme ovšem na pravidlo, že méně je více, a to jak v použití barev, tak v množství tvarů.
Vybereme tedy ty nejvhodnější tvary, překreslíme na kousek kartonu a vystřihneme šablony. Je dobré, máme-li šablony v dostatečném množství pro děti připraveny předem. Ty pak používají postupně všechny děti k další práci.
Práci dětem usnadní, budou-li mít před očima buďto velký obrázek finálního výrobku nebo přímo hotový výrobek připravený vedoucím. Usnadní to počítání a rozmístění tvarů.
Každý motiv musíme vystřihnout dvojmo, abychom mezi oba díly mohli vlepit zavěšovací nit. Na archu barevného polokartonu proto přehneme asi 7 cm široký pásek. Na takto zdvojený papír podle šablony obkreslí děti jednotlivé motivy vždy tak, aby se jedním postranním cípkem dotýkaly přehybu. Takto si obkreslíme 6 obrázků jednoho tvaru,
11 jiných a 8 ještě dalšího druhu.
Tvary pak děti vystřihují — pozor! — v cípku musíme nechat obě vrstvy papíru spojené (tento přídavek později odstřihneme). Tvary (stále spojené) si podle obrázku rozložíme na pracovní plochu tak, aby vytvářely vánoční stromeček.
Na zavěšení budeme potřebovat sedm asi 1,2 m dlouhých nití přeložených nadvakrát. Nit, vždy smyčkou nahoru opatrně vložíme dovnitř rozevřených tvarů seřazených do svislé řady a zakápneme opatrně lepidlem. Potom potřeme slabou vrstvou lepidla celou figurku, obě vrstvy papíru slepíme dohromady a odstřihneme spojený cípek. A už máme skoro vyhráno, práce s nití a lepidlem bude asi nejnáročnější částí výroby.
Na tyčku se nám budou nitě nejlépe zavěšovat, když ji položíme přes opěradla dvou židlí. Nitě s nalepenými figurkami navlékneme na tyčku, uspořádáme je do pravidelných rozestupů a připevníme kousíčkem lepicí pásky nebo kapičkou lepidla.
Na konce hůlky připevníme nitě nebo tenký provázek na zavěšení. Má-li se mobilní stromeček otáčet, musíme nitě uprostřed spojit a upevnit ke stropu.
Kromě velkého stromečku, který děti dělají společně, můžeme zvolit i variantu, kdy si děti dělají vlastní malé stromečky, kterými si vánočně vyzdobí své okno doma. Tady pak nepotřebujeme tolik času, protože vystřihování menších tvarů je pro děti jednodušší.
A klubovna nebo pokojíček dítěte doma už jsou vyzdobeny k Vánocům.
S výrobky se můžeme přihlásit do soutěže rukodělných činností Pionýrského Sedmikvítku.
Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Přátelství, Překonání a Pomoc.

Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi

Aktivita umožňuje začlenění dětí do kolektivu a nevytváří bariéry pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami. Vedoucí musí dbát na individuální přístup k těmto dětem a respektovat obecná doporučení v úvodní části metodiky.