Osvědčilo se nám

Pokud máte přebrané korálky, je lepší je skladovat v zipových pytlíkách, kolem krásné a praktické krabičky se vejde jen málo dětí.

Více...

Nejlepší hry

  1. Kolotoč
         
  2. Pejskové do boudiček
         
  3. Pane za mnou, pane proti mně
         
  4. Filmové ateliéry
         
  5. Sovík a Český stát
         

Ptáček - Vyrábím

Čas přípravy
1 hodina
Čas realizace
40 minut
Místo
místnost, klubovna
Roční období
podzim
Počet účastníků
od 2
Hodnocení
     
Autor
Pionýr
Stav
Publikována
Vytvořeno
27. 8. 2014
Upraveno
15. 2. 2018
Věková kategorie
7 let - 8 let
Náročnost na materiál
Žádná
Výchovný program
Mláďátka a Zvířátka
Pracovní listy
Ne
Klíčové kompetence
Kompetence ke komunikaci
Kompetence sociální a personální
Kompetence pracovní

Cíle

Rozvoj těchto kompetencí: ke komunikaci, sociální a personální, pracovní.
Konkrétní cíl: Rozvoj estetického vnímání a fantazie, vnímání barev a tvarů a jejich spojování do nových celků – cit pro kompozici, procvičení jemné motoriky – vytrhávání, střihání, lepení.

Motivace

K rozvoji jemné motoriky může přispět také různé vytrhávání a skládání z papíru. Pokud využijeme ten barevný, děti se zároveň učí barvu vnímat. Jednotlivé papírky mohou skládat do tvarů a rozvíjet tak i svůj cit pro kompozici. Vzniklé výtvory se pak jistě stanou příjemným oživením prostředí klubovny…

Potřeby

Barevné papíry, výkresy, několik šablon s obrysem zavařovací lahve, tužky, lepidlo.
Vylisované i čerstvé barevné listy, barevné tuše, dřívko, špejle, vodové barvy, štětce, čtvrtky A3 + A4, balicí papíry, barevné papíry, lepidlo, nůžky, voskovky.
K tomuto metodickému listu není žádný pracovní list.

Provedení

Zavařujeme počasí
Na podzimní vycházce za pěkného počasí jsme si všímali barev kolem sebe. To bylo krásně! Teď si zkusíme na všechno vzpomenout a „uschováme si“ pěkné počasí na zimu. A to tak, že si je „zavaříme“. Na výkres předkreslíme dětem obrys zavařovací sklenice asi o velikosti 16x20 cm. (Nebo si sami obkreslí šablonu.) Děti si vyberou z barevných papírů barvy, které symbolizují krásné počasí, vytrhávají malé kousky a lepí do zavařovací sklenice. Dbáme na to, aby děti papír „neškubaly“, ale jednotlivé kousky pomocí palců a ukazováčků správně vytrhávaly.
Hry s listy:
Můžete vybrat některou z nabízených možností nebo se jen inspirovat a vymyslet jiné. Děti mohou pracovat v menších skupinkách na jednom společném díle. Hotové výrobky můžete použít na výzdobu klubovny, věnovat jako dárek - třeba babičkám v domově pokojného stáří.
Společná díla:
Zvířátka
Na balicí papír položíme vylisované listy, sestavíme do tvaru jednoduchých zvířátek – ptáček, zajíc, ještěrka, had, slon … a nalepíme.
Obměna: listy pomalujeme vodovými barvami a otiskujeme do tvaru zvířátek.
Strom
Na balicí papír namalujeme dřívkem a tuší (případně temperou) kmen a větve stromu ve větru. Pak všichni společně klademe a lepíme listy. Přemýšlíme o jejich pohybu. Část unáší vítr, některé jsou spadlé pod stromem.
Drak
Na balicí papír nakreslíme obrys draka a po celé ploše otiskujeme listy. Po zaschnutí přilepíme oči, obočí, nos, pusu a další detaily (vlasy, mašličky na ocásek, apod.).
Práce jednotlivců:
Listnáček
Čtvrtku vystřihneme do tvaru kruhu. Do středu namalujeme dřívkem a tuší obličej (oči černě, ústa červeně, nos hnědě), místo vlasů otiskujeme listy – hrubší stranu potřeme vodovou barvou a přitiskneme na výkres.
Listové čarování
Na list, který je položen hrubou stranou nahoru, položíme tenký papír a přejíždíme ho voskovkou. Obrázek můžeme vylepšit rámečkem. Jednoduchý rámeček vznikne nalepením vystřiženého obrázku na barevný papír, který je na všech stranách o 2–3 cm větší.
Nejnadanější jednotlivci mohou pracovat sami a výtvory z listů si dle vlastní fantazie doopravit, fantazii se meze nekladou…
Na aktivitu navazuje nabídkový program činnosti Pionýrský Sedmikvítek v oblasti výtvarné a rukodělné činnosti.

Pozor na

Zvýšenou opatrnost při práci s lepidlem a nůžkami. Dbejte na to, aby děti pracovaly v klidu a vsedě (týká se to především hyperaktivních jedinců).

Nabídková legenda

Náš ptáček …… má moc rád barevný podzim. Víte, proč se podzimu říká barevný? Ano, on moc rád sedí na stromě s krásně vybarvenými listy. To si pak představuje, že má také tak krásně vybarvená peříčka a připadá si jako ptačí král!
Na vycházce jsme si minule nasbírali a vylisovali krásné barevné listy. Pojďte, zkusíme si z nich udělat ptačího krále … nebo třeba i jiné zvířátko, veliký strom jako výzdobu klubovny, apod. viz výběr níže.

Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi

Pomozte dětem jednotlivé papírové kousky pomocí palců a ukazováčků správně vytrhávat.
Při hře s listy umožněte těmto dětem spolupráci s výtvarně talentovanými kamarády, posílíte tak jejich vzájemný vztah a kooperaci.