Osvědčilo se nám

Zlomili jste jehlu na plstění ovčího rouna? Nezoufejte. Použijte zbytek na protlačování zaschlé barvy ve window color barvičkách.

Více...


Hry s pexesy

Čas přípravy
5 minut
Čas realizace
15 - 20 minut
Místo
místnost, klubovna, venku
Roční období
celý rok
Počet účastníků
do 15
Hodnocení
     
Autor
Pionýr
Stav
Publikována
Vytvořeno
27. 8. 2014
Upraveno
8. 4. 2018
Klíčová slova
Tajemství staré truhly, Příroda, P2, paměť, postřeh
Věková kategorie
12 let - 14 let
Typ aktivity
Poznávací
Na paměť
Na postřeh
Náročnost na materiál
Střední
Výchovný program
Tajemství staré truhly
Pracovní listy
Ne
Klíčové kompetence
Kompetence k řešení problémů
Kompetence sociální a personální

Cíle

 

Rozvoj těchto kompetencí: k řešení problémů, sociální a personální.


Procvičení paměti, postřehu, ale i procvičování znalostí z daných oblastí přírody.

 

Motivace

 

Jako malí jsme pexeso hráli snad všichni. Ale nemyslete si, že je to hra jenom pro mrňata! To ani náhodou! S pexesem, trixesem a dalšími variantami se dá zažít spousta legrace. A ani si nevšimnete, že se při tom učíte třeba stopy nebo souhvězdí.

 

Potřeby

 

Pexesa s různou tematikou, např. souhvězdí, rostliny, houby, nůžky na rozstříhání, šátky.


K tomuto metodickému listu není k dispozici žádný pracovní list.

 

Provedení

 

S rozstřihanými pexesy lze hrát i jiné hry než klasické pexeso.


Trixeso: K jedné sadě pexesa přidáme jeden kus páru z druhého pexesa se stejným motivem. Hra je následně stejná jako klasické pexeso, děti však nehledají páry, ale trojice.


Pexeso ve dvojicích: Kartičky se rozloží na stůl obrázkem dolů. Skupina dětí se rozdělí do dvojic a všichni si sednou kolem stolu tak, aby zástupci jednotlivých dvojic seděli naproti sobě. Hráči ve dvojicích spolu nesmějí nijak komunikovat ani si radit. Jeden hráč obrátí kartičku a druhou do dvojice hledá jeho spoluhráč. Najdou-li pár, mohou obracet ještě jednou. Pokud ne, právo otáčet má hráč po levici. Vyhrává samozřejmě tým, který má dvojic nejvíc.

Varianta: Pokud je hráčů více, lze přidat ještě jednu sadu pexesa (ovšem s jiným tématem).

Varianta pro třinácti-až čtrnáctileté: Lze hrát také ve trojicích jako trixeso.


Pexeso na dálku: Na stole rozložíme polovinu pexesa (jeden obrázek z každého páru) obrázkem dolů a druhou polovinu rozložíme obrázkem nahoru na druhé straně klubovny nebo venku o cca 50 metrů vedle. Každý hráč si vybere kartičku, zapamatuje si ji a běží pro druhý obrázek do páru ke druhé hromádce. Pokud přinese špatnou, musí kartičku vrátit a v tomto kole bod nezískává.

Varianta: Lze hrát se dvěma sadami pexes a na družstva. Které družstvo vysbírá páry dříve, vyhrává.


Pexeso se zavázanýma očima: Skupinku dětí rozdělíme do dvojic. Zástupce každé dvojice si sedne kolem stolu a zaváže si oči (představuje nevidomého), druhý stojí opodál a bude navigátor. Na plochu se rozloží kartičky obrázkem nahoru, ovšem jen jedna kartička z páru. Vedoucí následně dá vylosovat prvnímu navigátorovi obrázek. Úkolem navigátora je instruovat svého spoluhráče tak, aby dokázal vzít správnou kartičku do páru. Platí ovšem jen ta kartička, které se nevidomý dotkl jako první, proto je důležité povolit svému spoluhráči sáhnout na stůl až v okamžiku, kdy je nad tou správnou kartičkou. Po vybrání všech kartiček je vhodné role vystřídat a následně rozproudit debatu o tom, která role byla pro koho těžší a jak se děti cítily.

Varianta: I kartičky před nevidomými jsou otočené obrázkem dolů. Hra je následně náročnější hlavně pro navigátory.


Pexeso na střídačku: U stolu sedí vždy polovina dětí (jedno z každé dvojice) a odehrají jedno kolo. Zbylá polovina dětí na stůl nesmí vidět. Po odehraném kole proběhne střídání – ti, co odcházejí, mají jen malou chvilku na popis toho, co se tu stolu odehrálo. Skupiny se vždy po jednom kole střídají.


Na tuto činnost lze navázat v soutěži Pionýrská stezka.


Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Paměť, Příroda, Poznání a Překonání.

 

Pozor na

Pokud pexesa střihají děti, je třeba dávat pozor při manipulaci s nůžkami.

Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi

 

Aktivita umožňuje začlenění dětí do kolektivu a nevytváří bariéry pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami. Vedoucí musí dbát na individuální přístup k těmto dětem a respektovat obecná doporučení v úvodní části metodiky.